В изпълнение на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ и обявата за специализации на млади чуждестранни българисти, Институтът за исторически изследвания одобри кандидатурата на д-р Фабио Бего за свой стипендиант. Колегата ще прекара три месеца в България, работейки върху своето изследване, посветено на албано-българските културно-исторически отношения след Първата световна война. Пожелаваме му успех!
БЕНЕФИЦИЕНТИ, ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
ОБЯВА ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИИ НА МЛАДИ ЧУЖДЕСТРАННИ БЪЛГАРИСТИ
Институтът за исторически изследвания при Българската академия на науките обявява краткосрочни (от 1 до 3 месеца) специализации за млади чуждестранни българисти при следните условия:
- Право да кандидатства за специализация по ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ има всеки млад чуждестранен българист (магистър, докторант, постдокторант), който работи по българистична проблематика в областта на историята и помощните исторически науки.
- Срокът на специализацията в Института за исторически изследвания е от 1 до 3 месеца.
- Институцията, избрана за специализация, осигурява научно ръководство за работа по изследователска тема, методическа помощ, консултации с други преподаватели и изследователи.
Предложените от Института за исторически изследвания теми са:
- Българската история – извори, историография, памет и употреби на миналото.
- История на българските общности извън България
- Всеки кандидат попълва формуляр за кандидатстване и на посочения във формуляра електронен адрес (имейл), както и на електронен адрес: historicalbulgarianstudies@gmail.com изпраща прикачени файлове, обозначени с имената му: автобиография (CV – европейски стандарт), мотивационно писмо (свободен текст до 2 стандартни страници или 3600 знака), препоръка от месторабота или научен ръководител (ако има такава, 1 стр.), документи с друга информация за постигнати резултати в областта на българистиката.
- Всеки одобрен специализант представя план на специализацията, в който се включват самостоятелна работа, консултации, обучителни курсове (по избор). Предвижда се в резултат на специализацията да бъде подготвена научна публикация. В края на специализацията се представя отчет до научния ръководител.
- Месечната стипендия, предоставяна от Института за исторически изследвания е 2500 лв. (включваща разходи за нощувки, дневни, ксеро- и фотокопия и пр).
- Приемащата институция подпомага настаняването на специализанта.
- Пътните средства са за сметка на специализанта.
- Периодът за специализация се посочва във формуляра за кандидатстване.
- Всяка приемаща институция осъществява комуникация с одобрения специализант чрез посочено в обратната кореспонденция контактно лице.
- Срокове за кандидатстване:
(1. сесия)
– 1 април 2023 г. – краен срок за подаване на заявления
– 20 април 2023 г. – публично обявяване на одобрените специализанти
(2. сесия)
– 1 октомври 2023 г. – краен срок за подаване на заявления
– 20 октомври 2023 г. – публично обявяване на одобрените специализанти
Изпълнителен съвет на ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“
КОНКУРС ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА МЛАДИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ПРИ ИЗДАВАНЕТО НА ПЪРВА МОНОГРАФИЯ, ПОСВЕТЕНА НА БЪЛГАРИСТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА
Първа сесия
ОБЯВЛЕНИЕ
В рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ на Министерството на образованието и науката се обявява конкурс за подпомагане на чуждестранни млади изследователи за издаването на първа монография, посветена на българистична проблематика.
I. Условия за кандидатстване
- Право да кандидатстват имат млади учени (т.е. изследователи до 10 години след получаването на първа магистърска степен) и постдокторанти (т.е. учени, придобили образователна и научна степен „доктор“, но не повече от 5 години след придобиването ѝ).
- Младите изследователи могат да участват в конкурса с монографичен труд, който отговаря на следните условия:
2.1. Българистичната проблематика е основен фокус на предложения труд.
2.2. Изданието ще е първа издадена монография на младия учен.
2.3. До конкурса се допускат трудове, публикувани на друг език, при условие че изданието е осъществено в рамките на последните три години от датата на обявяване на конкурса.
Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ финансира публикуването на одобрените трудове в българско академично издателство. При необходимост могат допълнително да се финансират преводът на български език и специфичните редакторски дейности, свързани с българското издание, както и краткосрочно пребиваване на младия изследовател в България по повод на подготовката и/ или популяризирането на реализираното издание.
II. Процедура за кандидатстване
Кандидатите изпращат по електронна поща:
- Заявление за участие (свободен текст).
- Биографична справка.
- Текста на монографичния труд в PDF формат.
- Кандидатурата на труд, който не е защитен в рамките на докторска процедура, трябва да включва две рецензии на утвърдени учени в съответната област.
- Ако трудът е разработен на друг език, на български език се предоставят:
5.1. Съдържанието на труда.
5.2. Подробна анотация на труда (до 11000 знака с интервалите).
5.3. При незащитени трудове преводът на двете рецензии на български език. - По свое усмотрение кандидатът може да добави материали, свързани с научното обсъждане на труда (публикувани отзиви и рецензии; препоръки на утвърдени учени и др.).
КРАЕН СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА КАНДИДАТУРИ: 10.04.2023 г., 20:00 часа.
Е-mail: consortium.nnpbg@gmail.com
В срок от два месеца след приключването на конкурса комисията към Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ обявява публично резултатите от проведения конкурс.